Yatay/Dikey Geçiş

Yatay Geçiş

Kurum içi ve kurum dışı yatay geçiş için, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen esaslara uygun olarak; Hacettepe Üniversitesi Önlisans, Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nin ilgili koşullarını sağlayarak Öğrenci Dairesi Başkanlığı tarafından açıklanan öğrenci kabul şartlarını karşılamak gerekir. Detaylı bilgi için lütfen Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Üniversitelerarası Geçiş (Kurum Dışı Yatay Geçiş)

Öğrencilerin Türkiye’de veya yurtdışında bulunan herhangi bir üniversiteden Hacettepe Üniversitesi’ne geçişi sağlar. Türkiye’de bulunan bir üniversiteden kurumumuza geçiş yapmak isteyen öğrenciler, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı sayfasında yayımlanan tarihler arasında Hacettepe Üniversitesi’ne başvuru yaparak kurumumuza geçiş yapabilmektedir.

Üniversite İçi Geçiş (Kurum İçi Yatay Geçiş)

Kurum içi yatay geçiş: Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenim görmekte olan öğrenciler Fakülteler ve/veya bölümler arası geçiş yapılabilir. Bunun için öğrencilerin her yıl Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı sayfasında yayımlanan tarihler arasında belirtilen kontenjanlar için başvuru yapması gerekmektedir.Dikey Geçiş

SBKY'ye dikey geçişle gelebilmek için ÖSYM tarafından düzenlenen Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı'na (DGS) girilmiş olması gereklidir.   

Lütfen Merkezi Yerleştirme İle Dikey Geçiş Yapılacak Yükseköğretim Lisans Programları arasında, Hacettepe SBKY kontenjan ve başvuru bilgileri için ÖSYM sayfasındaki duyuruları takip ediniz ve ilgili kılavuzu inceleyiniz.

Yatay/Dikey Geçiş ile ilgili belgeler için lütfen tıklayınız.